Stomatologia (z łac. stoma – jama ustna) to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego człowieka.

W KaroDental oferujemy leczenie w zakresie:

 • stomatologii zachowawczej,
 • protetyki,
 • ortodoncji,
 • implantologii,
 • stomatologii estetycznej,
 • chirurgii stomatologicznej,
 • diagnostyki RTG.

Jesteśmy przygotowani by pomagać Pacjentom w każdym wieku – od Maluchów po Seniorów. Ich problemami zajmujemy się kompleksowo. Wszystkie zabiegi i badania wykonywane są na miejscu.

Zapraszamy. U nas nie powinno boleć!

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchnicowych.

Również w tej dziedzinie medycyny najważniejsza jest profilaktyka. Jej podstawa, to oczywiście  higiena jamy ustnej (prawidłowe, systematyczne szczotkowanie, uzupełnione innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, prawidłowa dieta) i okresowe przeglądy w gabinecie dentystycznym.

Warto też zadbać o profesjonalne czyszczenie i zabezpieczenie zębów. W KaroDental oferujemy usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień, fluoryzację i lakowanie.

W przypadku pojawienia się choroby próchnicowej należy jak najwcześniej podjąć leczenie, aby zapobiec poważnym powikłaniom w postaci zapaleń miazgi. Tego typu stany zapalne czasem mogą być spowodowane także urazem zęba. Jeśli do nich dojdzie, aby uratować ząb, pojawia się konieczność leczenia endodontycznego (kanałowego), polegającego na dokładnym chemicznym i mechanicznym oczyszczeniu kanału, jego poszerzeniu oraz szczelnym wypełnieniu. Spełnienie tych warunków spowoduje, że ząb może służyć jeszcze długi czas.

Zabiegi endodontyczne staramy się wykonać w trakcie jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić Państwa czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Protetyka

Protetyka zajmuje się zarówno wstawianiem sztucznych zębów w miejsce brakujących, jak i rekonstrukcją zniszczonych. Brakujący ząb należy uzupełnić jak najszybciej od chwili jego utraty. Unikamy wówczas powikłań polegających na przemieszczaniu się pozostałych zębów, powstawaniu szpar między nimi, zmianie sposobu żucia itp. Strata jednego zęba może doprowadzić do szybkiego zniszczenia innych, a w efekcie do eskalacji szkód.

Do uzupełnienia braków zębowych wykorzystujemy protezy. Dzielimy je na protezy ruchome (wyjmowane) oraz protezy stałe (mocowane na stałe w ustach np. korony, mosty). Ząb zniszczony, często leczony również kanałowo, powinien być protetycznie wzmocniony wkładem korzeniowym i koroną. Również zęby naturalnie nieestetyczne (przebarwione, zdeformowane, źle uformowane, z uszkodzonym szkliwem itp.) można pokryć koroną protetyczną lub licówką. Niekiedy leczenie protetyczne dla osiągnięcia zadawalającego efektu końcowego, powinno być poprzedzone leczeniem ortodontycznym, wybielaniem zębów lub innymi zabiegami.

W KaroDental wykonujemy:

 • licówki
 • korony i mosty porcelanowe (również na złocie – dla osób uczulonych np. na nikiel)
 • korony i mosty całoceramiczne (wykonane bez metalu, co jeszcze bardziej podnosi efekt estetyczny wykonanej pracy eliminując możliwość powstania przebarwień przy szyjce zęba ).
 • stałe wypełnienia Inlay – Onlay (wkład-nakład) stosowane w rozległych ubytkach zębów bocznych (przedtrzonowych oraz trzonowych), stanowiące alternatywę dla wypełnień tradycyjnych np. kompozytowych. Ich ogromną zaletą jest możliwość dokładnej rekonstrukcji kształtu anatomicznego zęba. Inlay i onlay wykonywany jest w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Uzupełnienia te najczęściej robi się z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale także ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub w formie kompozycji złożonych (np. złoto i ceramika). Są to uzupełnienia trwałe o wysokiej żywotności. Inlay porcelanowy jest bardzo estetyczny i odporny na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda naturalnie i może znakomicie spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie pierwotnego kształtu anatomicznego.

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia prowadzona przez ortodontę wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Wady zgryzu u dzieci leczymy głównie za pomocą aparatów ruchomych, które mają zastosowanie w wieku 5-12 lat, czyli wtedy, kiedy dziecko jeszcze rośnie.

Wskazaniem do wizyty u ortodonty jest zaburzenie wyżynania zębów, a także zaburzenia funkcji np: oddychanie przez usta lub nawyk ssania palca, nagryzanie ołówków, wargi itp. Wczesna diagnostyka ortodontyczna umożliwia wyjaśnienie wątpliwości oraz obaw odnośnie stłoczonych zębów, rozwoju twarzy oraz leczenia ortodontycznego.

Pewne nieprawidłowości w zgryzie lepiej jest korygować wcześnie natomiast leczenie innych zaburzeń zgryzowych powinno być prowadzone w wieku młodzieńczym. Ostateczną decyzję o leczeniu podejmują wspólnie rodzice, stomatolog dziecięcy oraz ortodonta.

Wady zgryzu u młodzieży najczęściej korygowane są za pomocą aparatów stałych. Okres leczenia aparatem to średnio 18-24 miesiące. W zależności od upodobań pacjenta oraz zaleceń lekarza stosowane są różne rodzaje tego typu aparatów.

Aparat stały, czyli naklejony na zęby jest obecnie najbardziej popularnym ze wszystkich aparatów ortodontycznych, noszonych przez pacjentów. Ten sposób leczenia z powodzeniem stosujemy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Alternatywą dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą nosić widocznych podczas mówienia, czy uśmiechu metalowych zamków jest aparat stały kosmetyczny. W tym rodzaju aparatu metal został zastąpiony estetycznymi zamkami w kolorze zębów.

Leczenie wad zgryzu u pacjentów rosnących jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie (najlepszy czas to wiek 12-15lat) może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia w wieku dorosłym. Reasumując, im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne tym lepiej. Prosto ustawione zęby są piękne, zdrowe i mocne.

Ortodontyczne leczenie dorosłych pacjentów ma na celu nie tylko poprawie estetyki, lecz często uzyskanie tzw. normy zgryzowej, czy przygotowanie do leczenia protetycznego. Wpływa to znacząco na poprawę stanu przyzębia oraz likwiduje problemy stawu skroniowo-żuchwowego.

Pacjent otrzymuje zestaw tzw. clear alignerów (płytek), które stopniowo przesuwają zęby do prawidłowej pozycji. Co trzy tygodnie zestaw płytek jest wymieniany na nowy, przy pomocy którego  kontynuujemy rozpoczęte leczenie. Aparat taki powinien być noszony przez 22 godziny na dobę z przerwami na posiłki oraz szczotkowanie zębów. Clear aligner jest praktycznie niewidocznym i wygodnym w stosowaniu aparatem

Implantologia

Implantologia to najnowocześniejsza metoda przywracania pięknego uśmiechu. Implant dentystyczny jako jedyne rozwiązanie w stomatologii, nie maskuje braku zębowego, ale odtwarza prawidłowo funkcjonujący i naturalnie wyglądający nowy ząb.

Implant sam w sobie jest częścią niewidoczną, tak samo jak częścią niewidoczną są korzenie zębów. Implanty wykonane są z tytanu. Jest to materiał całkowicie biologicznie neutralny dla organizmu, a co za tym idzie uznaje on go za swoją integralną część. Na implancie dopiero osadza się koronę protetyczną, która uzupełnia brak zębowy.

W KaroDental oferujemy wybór implantów kilku producentów, w różnych cenach.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia kosmetyczna czy estetyczna jest sposobem na poprawienie wyglądu tak samo jak kosmetyczka czy fryzjer. Istnieje cały szereg zabiegów, które w sposób bezpieczny i efektywny wyprostowują, rozjaśniają, zmieniają kształt, czy naprawiają zęby.

Współcześnie piękny uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów wizerunku. Stomatologia estetyczna, może sprawić, że możliwe jest uzyskanie uśmiechu doskonałego, harmonijnego z kształtem ust i linią twarzy. Dzięki poprawie wyglądu stajemy się bardziej pewni siebie i odmłodzeni.

W ramach stomatologii estetycznej proponujemy zabiegi profesjonalnego czyszczenia oraz wybielania zębów, pokrywania zębów zniszczonych, przebarwionych lub zniekształconych specjalnymi koronami pełnoceramicznymi doskonale imitującymi własne zęby (korony), uzupełnienia protetycznego cienką płytką ceramiczną wyrównującą przednie powierzchnie zębów (licówki ),  uzupełnienia protetycznego mającego na celu wypełnienie luki w łuku zębowym (mosty protetyczne).

Chirurgia

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba jest podstawowym zabiegiem chirurgicznym w stomatologii. Taka konieczność może zaistnieć przede wszystkim w przypadku zębów stałych, których nie można już uratować, bądź w celu korekty wady zgryzu. Czasem konieczne bywa usunięcie zęba mlecznego.

Dłutowanie jest to skomplikowane usuwanie zęba, zazwyczaj takiego, który nie przebił się przez dziąsło.

Resekcja jest zabiegiem usunięcia wierzchołkowej części korzenia w sytuacji, gdy wokół niego znajduje się chora tkanka zapalna. Pozwala to na wygojenie i umocnienie zęba, a tym samym na zachowanie go w jamie ustnej.

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu przy zachowaniu pełnej aseptyczności.

Diagnostyka RTG (Rentgen)

W KaroDental wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania diagnostyczne.

Częścią naszego wyposażenia jest RTG punktowy wraz z systemem radiowizjografii cyfrowej, dzięki któremu wynik badania otrzymujemy w ciągu kilku sekund na monitorach znajdujących się bezpośrednio przy fotelu dentystycznym. Pozwala to na błyskawiczną analizę, wykonanie zdjęcia podczas trwania zabiegu oraz jego ewentualną korektę.

Leczenie dzieci (pedodoncja)

Leczenie dzieci to zawsze duże wyzwanie dla każdego stomatologa. Przywiązujemy dużą uwagę do tego by dzieci dobrze się u nas czuły. Zalecamy, by pierwsze spotkanie było wizytą adaptacyjną. Dziecko poznaje wtedy gabinet, lekarza, a po krótkiej pogadance, z prezentem w ręce wraca do domu. Potem następują regularne wizyty. Po każdej z nich dzielny pacjent otrzymuje od lekarza drobny upominek w nagrodę za odwagę

Jeśli dziecko uzna, że to koniec wizyty – uznajemy jego wolę i umawiamy się na kolejną.

Wykonujemy wypełnienia w zębach mlecznych, impregnację zębiny (lapis), lakierowanie zębów.